Bezdrátově, bez baterií a chytře!

 enocean

 

Bezúdržbový systém s technologií EnOcean.

Pokud hledáte zcela bezúdržbový systém, pak je tu pro Vás technologie EnOcean®. Senzory a detektory využívají ke svému provozu a komunikaci pouze energii z okolního prostředí, tzv. Energy harvesting.

 

 

Energie z okolního prostředí

 

energie ze svetla2

 

 

Energie ze světla

 

 

 

Denní světlo je k dispozici téměř všude. Postačí dokonce i méně než 200 luxů za hodinu a solární články využijí tohoto malého množství energie pro provoz široké škály bezdrátových snímačů. Jedná se o snímače teploty, vlhkosti, CO2, snímače pohybu nebo okenní či dveřní magnetické snímače.

 

energie z pohybu2

 

 

 Energie z pohybu

 

 

Využití síly pohybu nebo stisku tlačítka k vysílání bezdrátových signálů-telegramů.Tím dojde k aktivaci elektromechanického převodníku, který vyrobí energii pro vyslání telegramu. Tento Telegram umožní např. zapnutí světla či domácího elektrického spotřebiče. V praxi se jedná o různá tlačítka a ovladače.

 

 energie z rozdilu teplot2

 

Energie z rozdílů teplot

 

 

 

Již rozdíl teplot o 2°C vyrobí dostatečné množství energie pro modul obsahující Peltierův článek a DC/DC převodník. Tento princip získávání energie je využit zejména pro ovládání radiátorových hlavic. Rozdíl mezi jejich teplotou a teplotou okolního prostředí poskytuje dostatečnou energii pro regulaci hlavice i pro bezdrátovou komunikaci.

 EnOcean_Green-buildings

 Výhody a přednosti technologie EnOcean®

 

bezdratove2

 

 

 Bezdrátově

 

 

 

Snímače a senzory mohou být flexibilně rozmístěny – bez nutnosti instalace kabeláže. Navíc mohou být kdykoliv přemístěny. To představuje značnou úsporu času a nákladů za elektroinstalaci. Systém může být kdykoliv rozšířen a doplněn o další prvky. U novostaveb dosahují úspory za instalaci (oproti kabelovým systémům) výše až 20% a u rekonstrukcí to může být až 70%!

 

bez baterii2
 

Bez baterií

 

 

 

Všechny senzory a detektory využívající technologii EnOcean® mají velmi nízkou spotřebu energie a ke svému provozu a komunikaci využívají jen energii z okolního prostředí. Díky tomu odpadá nutnost sledování stavu baterií, jejich pravidelné a nákladné výměny a likvidace. Systém je tedy zcela bezúdržbový! To přináší další výraznou úsporu provozních nákladů. Navíc není zatěžováno životní prostředí.

 

chytre2

 

 

Chytře

 

 

 

Otevřený systém s téměř neomezenými možnostmi, který se dá kdykoliv rozšířit. Díky tomu můžete realizovat jednoduché domácí automatizace i komplexní, téměř neomezeně konfigurovatelný systém, ovládaný vzdáleně pomocí smartphonu či tabletu. Možnost rozšíření a doplnění i o produkty jiných výrobců.

 

mereni spotreby

 

 

Ultra nízká spotřeba energie

 

 

 

Vysoce účinné ukládání energie a řízení spotřeby jsou základním kamenem k bezdrátové a bezbateriové technologii. Všechna zařízení s technologií EnOcean® kombinují převodníky mikro energie s ultra nízkou spotřebou energie se spolehlivou bezdrátovou komunikací. Ačkoliv je k bezdrátovému přenosu zapotřebí jen velmi malé množství energie, nabízí velký dosah signálu. V budovách je to v ideálním případě až 30 m a na volném prostranství až 300 m.

 

flexibilita2

 

 

Neomezená flexibilita

 

 

 

Bezdrátová technologie EnOcean® je nezbytná pro bezdrátovou a flexibilní automatizaci budov. To vše s minimálními náklady na pořízení systému a dobu instalace. Je vhodná pro rekonstrukce stávajících domů i pro instalaci do nových domů a budov. Celý systém je možno následně kdykoliv rozšířit dle Vašich aktuálních požadavků.

 

zabezpečení

 

 

Bezpečnost dat

 

 

Bezpečnost přenosu dat je zajišťena zasláním dvou asynchronně jdoucích, velmi krátkých, šifrovaných telegramů s plovoucím kódem. Každé zařízení má jedinečný identifikační kód. Data jsou zašifrována každým vysílačem individuálně a následně dešifrována příslušným přijímačem.

 

 ochrana zdravi2

 

Ochrana zdraví

 

 

 

Výzkum nezávislého institutu ECOLOG prokázal, že intenzita vysokofrekvenčního záření, produkované bezdrátovou a bezbateriovou technologií EnOcean® je 100x nižší, než u klasických kabelových systémů. Tato zařízení navíc v porovnání s jinými bezdrátovými systémy (jako je např. Wi-fi), vysílají pouze několik milisekund a se 700x nižší intenzitou. Navíc jsou aktivní pouze při přenosu dat. Technologie EnOcean® produkuje pouze zanedbatelné množství nízkofrekvenčního záření. Díky tomu mohou tento bezdrátový systém používat i lidé citliví na elektromagnetické záření.