K čemu chytré osvětlení?

 

4 důvody pro chytré osvětlení Vaší domácnosti

Stalo se Vám, že jste zapoměli vypnout světla předtím, než jste si šli lehnout?

Věděli jste, že můžete osvětlení ovládat jednoduše a na dálku? Pouhým stiskem na Vašem chytrém telefonu nebo tlačítku můžete jednoduše ovládat osvětlení ve  Vaší domácnosti.

V tomto článku Vám představíme 4 důvody, proč je chytré osvětlení užitečné a praktické.

 

light room

 

Chytrá žárovka vs chytré relé

První rozhodnutí, které je potřeba učinit je právě výběr mezi chytrými žárovkami a chytrými spínacími prvky - relé. Obě technologie mají své výhody i nevýhody. Měli byste zvážit následující informace a vybrat si, co Vám lépe vyhovuje.

 

Instalace

Chytré žárovky v tomto jednoznačně vítězí a to díky velmi jednoduché instalaci. Většinou disponují Wi-Fi připojením a jejich instalace zahrnuje jen jejich našroubování, stejně jako běžnou žárovku. Pro jejich ovládání pak postačí přímé připojení a aplikace v mobilním telefonu. Někteří výrobci chytrých žárovek vyžadují navíc koupi ovládací jednotky, která tvoří komunikační rozhraní mezi chytrou žárovkou a mobilním telefonem.

Na druhou stranu instalace chytrých relé není tak jednoduchá jako v případě chytrých žárovek. Pro instalaci chytrého vypínače je potřeba přidat do elektroinstalace toto relé, který zautomatizuje stávající běžné osvětlení. Pokud již máte nainstalovanou klasickou žárovku, je nutno nainstalovat chytré relé pod běžný vypínač. Chytré relé lze samozřejmě spárovat i s chytrým vypínačem.

 
Náklady

V tomto porovnání mají navrch chytrá relé. Nechceme zde uvádět konkrétní ceny, jelikož jsou zde velké rozdíly mezi jednotlivými výrobci. Můžete najít chytré žárovky, které jsou levnější než chytrá relé, avšak na úkor jejich kvality. Naopak kvalitní chytré žárovky jsou výrazně dražší.

Chytrá relé stojí méně, než kvalitní chytré žárovky, avšak chytrá relé mohou ovládat několik žárovek současně. Můžete tak například pomocí jednoho relé ovládat veškerá světla v jedné místnosti. Kromě toho může chytré relé ovládat různé typy žárovek. Není proto třeba se obávat o kompatibilitu, jak to bývá u chytrých žárovek.

 intenzita osvetleni2
Barvy

Pokud chcete měnit barvy osvětlení, pak je lepší použít chytré žárovky. Chytré relé, které je připojeno k běžné žárovce měnit barvy světla  samozřejmě neumí. S chytrými relé můžete osvětlení zapínat nebo vypínat. Některá relé disponují také funkcí stmívání klasické žárovky.

 

Pohodlí

Chytrá relé vítězí i v této kategorii. Pro reálné využití jsou chytrá relé více praktická hned z několika důvodů. S chytrým relé můžete ovládat běžné žárovky. V případě, že dojde k výpadku Wi-Fi připojení nebo centrální jednotky, můžete stále ovládat osvětlení pomocí klasického vypínače. Představte si, že máte doma hosty, kteří se marně pokouší zapnout nebo vypnout světlo. Nebo si představte jak říkáte Vaší babičce: "Od teď budeme ovládat osvětlení jen pomocí mobilního telefonu". Nejprve Vám to bude připadat vtipné, ale v reálu už ne. Chytré žárovky fungují jen tehdy, když je vypínač v poloze zapnuto. Když je někdo (třeba omylem) na vypínači vypne, není již možno je ovládat pomocí mobilní aplikace.

 

energie ze svetla2

 

1. Chytré osvětlení = bezpečí

Díky chytrému osvětlení můžete simulovat Vaší přítomnost v domě i když nejste doma. Pro některé lidi je toto hlavní důvod pro instalaci chytrého osvětlení.Pokud se Vám tento nápad líbí, doporučujeme nastavení osvětlení provést dle různých časových programů, aby to vypadalo reálně.

Můžete například zapínat světla ve vybraných místnostech při západu slunce a vypínat je v různých časových odstupech. Pokud se tedy chystáte na 14 dní odjet, lze takto nastavit simulaci přítomnosti v domě. Toto opatření odradí zloděje a jiné nezvané hosty.

Pokud by se zloděj i přesto odvážil vniknout do domu, lze v kombinaci s detektory pohybu a sirénou střídavě zapínat a vypínat osvětlení v celém domě.

 

2. Ovládání intenzity osvětlení

Jedna z našich oblíbených chytrých funkcí je bezpochyby možnost stmívání osvětlení. Pro romantickou večeři nebo sledování televize se hodí spíše slabší osvětlení. Pro čtení knížky už je potřeba více světla. Pomocí mobilního telefonu můžete jednoduše nastavit různé scény a ovládat tak intenzitu osvětlení.

Pokud chcete využít tuto funkci v kombinaci s chytrým relé, ujistěte se, že relé tuto funkci podporuje.

 

3. Ovládejte Vaše chytré osvětlení odkudkoliv

Ovládání chytrého osvětlení je velmi pohodlné a jednoduché. Kromě toho jej můžete ovládat odkudkoliv na světě pomocí mobilního telefonu. Pokud jste vynalézaví pak existuje nespočet možností jeho využití. Můžete například nastavit automatické vypnutí všech světel po Vašem odchodu z domu do práce. Zabráníte tak zbytečné spotřebě elektrické energie. Díky centrální ovládací jednotce můžete kombinovat chytré osvětlení s dalšími chytrými zařízeními. Například ztlumit osvětlení po zapnutí televize. Nebo v kombinaci s detektorem pohybu zapínat světla při vstupu do místnosti.Je možno také využít časových programů pro spínání osvětlení při setmění a jeho vypínání, když jdete spát. Zamyslete se a jistě objevíte spoustu možností, jak si život ještě více zjednodušit.

 

4. Vyberte si svou barvu

Pokud Vám nestačí jen ovládat nebo měnit intenzitu osvětlení, přejděte na další level a změnte jeho bary. Jen pro připomenutí - změna barev je možná pouze u chytrých žárovek, které to umožňují. Pomocí relé to lze provést také, je však potřeba připojit zařízení, které umí měnit barvy, např. RGB LED pásky. Klasické žárovky touto funkcí nedisponují. S chytrými žárovkami však můžete vytvářet různé scény. Možná Vám ráno vyhovuje žlutá barva, večer oranžová a v noci fialová. Můžete vytvořit několik barevných scén, zapínat je manuálně nebo je dokonce zautomatizovat. Vysoce kvalitní chytré žárovky mají až 16 miliónů barev.

stmivani2

To byly 4 důvody, proč si myslíme, že chytré osvětlení je skvělé.

 

Ale počkat! Je jich ještě více! 

Kromě toho je zde ještě mnoho dalších důvodů, které Vám pomohou překonat pochybnosti o chytrém osvětlení.

 

Instalace chytrého osvětlení je jednoduchá.

Některé chytré žárovky jsou plug'n'play, jiné vyžadují ovládací jednotku. Chytrá relé vyžadují pro instalaci elektro kvalifikaci a technickou zdatnost.  Pro zkušeného profesionála nebude problém instalaci v celém domě provést ve velmi krátkém čase.

 

Chytré osvětlení je cenově dostupné

Ještě před několika lety stálo pořízení chytrého osvětlení spoustu peněz. Dnes už je to jinak. Chytré žárovky pořídíte již od cca 700 Kč. Kromě toho jsou samozřejmě úsporné a Vy ušetříte za nižší spotřebu elektrické energie.

 

Přináší zábavu do Vaší domácnosti

Máte spousty možností, programů, barev a kombinací! Je to také o skvělém "cool" a futuristickém pocitu mít doma chytré osvětlení. Všichni naši hosté chytré osvětlení obdivují a chválí.  

 

 otevreny system2

 

Chytré osvětlení můžete propojit s:

Kombinace jsou téměř neomezené. Objevujte skvělé nápady a kombinace a jednoduše je nastavte pomocí mobilní aplikace.

 

BONUSOVÝ TIP:

Hlasové příkazy a ovládání každým dnem nabírá na popularitě a Vy můžete ovládat chytré osvětlení pomocí hlasu. To sice vyžaduje pár technických znalostí při nastavení, ale Vy to zvládnete. Můžete propojit chytré osvětlení s hlasovými asistenty jako Google home, Alexa nebo Siri. Tímto způsobem můžete ovládat osvětlení bez nutnosti použití tlačítek nebo telefonu. To může být v některých situacích velmi užitečné. 

 

Závěrem
Chytré osvětlení je užitečné, zábavné, cenově dostupné, jednoduché na instalaci a jeho použití bezpečné. Učiní Váš domov více komfortní, futuristický a bezpečný. Chytré osvětlení bude Vaším praktickým pomocníkem pro každý den. Máte na výběr ze spousty možností a funkcí. Takže ano, pokud jej ještě nemáte, měli byste zvážit přechod ze stávajícího na to chytré osvětlení. Které z nich si vyberete pak záleží na tom, jaké funkce vás zajímají, s jakými komunikačními protokoly je lze propojit, a na rozsahu Vašeho ideálního nastavení.