Jak vytvořit chytrou domácnost?

Co potřebujete vědět o chytré domácnosti s předstihem?

Máte v plánu vytvořit svůj vlastní systém chytré domácnosti? Možná chcete řešit chytré osvětlení, ovládání topení, měřit spotřebu energie nebo si zkrátka zjednodušit život. V každém případě je zde několik základních věcí, které byste měli vědět, než se do projektu pustíte.

 

 AFRISOLab_house bez čísel

 

Hlavní výhody chytré domácnosti

 

zabezpečení

 Zabezpečení 

Chytrá domácnost = bezpečná domácnost. Pomocí detektorů můžete zabezpečit dům nebo byt před únikem vody nebo požárem. Můžete automatizovat osvětlení a simulovat přítomnost i v případě, že nejste doma. Chcete vědět, zda jsou všechna okna zavřená a vstupní dveře uzamčeny? Není problém! V případě potřeby je možno zavolat pomoc jedním stiskem tlačítka.

 

 kvalita vzduchu_

Kvalitní vnitřní klima


Je základem pro to, abyste se doma cítili příjemně a byli v pohodě. Správná teplota, vlhkost a kvalita vzduchu  významně ovlivňují naše vnímání a pocity.

 

 mereni spotreby

Úspora energie

Víte jakou spotřebu energie mají Vaše elektrické spotřebiče a které jsou právě v provozu? Musí být osvětlení stále zapnuto? Nastavte je tak, aby byly zapnuty jen v případě, že jste doma. Ovládejte své topení, větrání či klimatizaci efektivně. Chytrá domácnost je domácnost pod kontrolou.

komfort

Komfort
Chytrá domácnost obstará spoustu úkolů za Vás. Postará o to, abyste nemuseli vykonávat každodenní rutinní činnosti a měli více volného času. Zkrátka učiní Váš život jednodušší a pohodlnější.

 

Zamyslete se nad tím, co by Vaše chytrá domácnost měla umět
Co je Vaším cílem? Mít kontrolu nad spotřebou elektrické energie, obdržet upozornění v případě detekce úniku vody nebo zajistit příjemné vnitřní klima?
Přemýšlejte nad věcmi nebo problémy, se kterými se doma v současnosti setkáváte. Poté najděte cestu k inteligentnímu řešení.
Někdy však ani nevíte, že máte problém, dokud Vám jej někdo neukáže! Jste zvyklí dělat věci tak, jako vždy. To však neznamená, že nexistuje lepší způsob!

AFRISO Smart Home small_2

 

Pokud Vás zrovna nic nenapadá, máme několik tipů, co by se mohlo ve Vaší domácnosti stát "chytrým"

- Ovládání žaluzií nebo rolet
- Ovládání plynového nebo elektrického topení
- Zónová regulace teploty v jednotlivých místnostech
- Ovládání ohřevu vody
- Ovládání elektrických spotřebičůa měření jejich spotřeby
- Zabezpečení proti úniku vody nebo požáru
- Automatizace osvětlení
- Zabezpečení proti vloupání
- Ovládání větrání
- Automatizace zavlažování
- Měření a ovládání teploty v bazénu nebo v sauně, zakrývání bazénu
- Vzdálené zapínání/vypínaní všech zařízení v domácnosti
- Vzdálená kontrola stavu otevření oken, dveří nebo garážových vrat
- Notifikace do mobilního telefonu (v případě detekce požáru, otevřeného okna, poklesu teploty v místnosti atd..)

Toto je pouze několik málo příkladů pro Vaši inspiraci.

Otevřete svou mysl - možnosti a kombinace jsou téměř neomezené!

 

Drátová nebo bezdrátová automatizace - kterou si vybrat?
Předtím než s projektem chytré domácnosti začnete, je potřeba provést několik zásadních rozhodnutí. Prvním z nich je rozhodnutí, zda si pořídit drátový či bezdrátový systém.

Drátový (kabelový) systém
Je využíván zejména v komerčních budovách, např. v hotelech či obchodních centrech. S drátovou technologií je zajištěna vyšší spolehlivost a bezpečnost komunikace v případě dlouhých vzdáleností mezi jednotlivými zařízeními. Pokud pracujete s větším množstvím dat (TV, kamery), bude kabelový systém poskytovat stabilnější připojení. Nevýhodou drátových systémů je, že v případě potřeby změny pozice jednotlivých prvků systému je nutná instalace další kabeláže. Pokud jste dům nebo byt již na začátku nestavěli s ohledem na všechny chytré funkce, pak dodatečná instalace kabelového vedení není většinou možná.

 

cables

 

Bezdrátový systém 
Je vhodnější pro domácí použití. Bezdrátová technologie je mnohem jednodušší na instalaci (není vždy potřeba profesionální instalační firma) a můžete tak jednotlivé prvky instalovat téměř kdekoliv.
Díky dnešním vyspělým technologiím se i bezdrátové systémy jako jsou např. EnOcean nebo Z-Wave, z hlediska spolehlivosti velmi podobají kabelovým systémům. Při přechodu ze stávající domácnosti na chytrou je bezdrátový systém mnohem levnější. Pokud chcete vytvořit svou chytrou domácnost rychle, bez problémů a s co nejnižšími náklady, doporučujeme bezdrátový systém.

 

Vyberte si tu správnou bezdrátovou technologii
Ve druhém kroku je potřeba vybrat komunikační protokol - jazyk, kterým bude systém chytré domácnosti komunikovat. Protokol, který si vyberete do značné míry ovlivní Vaše následné rozhodování.Každé další (nové) zařízení bude muset být kompatibilní s tímto protokolem a dalšími prvky. Na výběr máme hned několik protokolů:

 

wifi-logo

 

Wi-Fi
Můžete využít Vaši Wi-Fi síť také pro ovládání různých zařízení. Nastavení je velmi jednoduché. Je tu však jedna velká nevýhoda - šířka pásma. Naši Wi-Fi síť často používá několik zařízení současně (smartphony, tablety, počítače) a to má výrazný vliv na stabilitu a spolehlivost připojení. Vzhledem k vysoké spotřebě energie je nutná výměna baterií nejméně 1x za 6 měsíců a to je další nevýhoda. Vysoká intenzita elektromagnetického záření působí negativně na lidské zdraví.

 

 

enocean

EnOcean
Standardizovaný rádiový protokol s velmi krátkou dobou přenosu, nízkým vyzařováním a vysokou mírou zabezpečení. Unikátní vlastností je to, že bezdrátové senzory a detektory využívají pro své napájení a komunikaci pouze energii z okolního prostředí, tzv. Energy harvesting. Energie je využívána ze světla, pohybu, rozdílů teplot nebo vibrací. Nemusíte řešit obtěžující výměnu baterií. Díky tomu je možno vytvořit zcela bezúdržbový systém chytré domácnosti.
 
 
  bluetooth 
 
 
Bluetooth
Je jednoduchou a bezpečnou cestou pro komunikaci mezi jednotlivými zařízeními. Vetšinou je využívána na krátké vzdálenosti (jednotky metrů), např. osvětlení, dveřní zámky. Bezdrátové senzory a detektory využívají pro své napájení baterie.
 
 
3s3XxvO4_400x400 
 
Thread
Jedná se o novou technologii, která se vyznačuje velmi nízkou spotřebou energie a umožňuje připojení velkého počtu zařízení. Bezdrátové senzory a detektory využívají pro své napájení baterie.

 

z-WAVE

 

Z-Wave
Je standardní bezdrátová technologie pro domácí automatizaci. Je velmi spolehlivá, jednoduchá na nastavení a podporuje síť Mesh - všechna zařízení fungují jako opakovače signálu.

 

 

zigbee 250x92

 

 ZigBee
Technologie podobná Z-Wave, zaměřená především na ovládání osvětlení a automatizaci. Bezdrátové senzory a detektory vyžadují bateriové napájení.
 
 
 
 
Chytré kostky umí komunikovat hned se čtyřmi protokoly: 

                                                         

all

 

            Je tedy možno propojit rozmanitá zařízení od různých výrobců do jednoho systému!    

Možnosti jsou téměř neomezené!

          Startovací sady web

 Systém lze kdykoliv rozšířit o další prvky a funkce!