Zdravé vnitřní klima

 

Příjemné a zdravé prostředí ve Vaší domácnosti

Víte, že strávíme většinu našeho života v uzavřených prostorách? Teplota vlhkost a množství CO2 mají výrazný vliv na naše vnímání a pocity.

V dnešní době se neustále zvyšují požadavky na efektivitu technických zařízení budov a také jejich izolaci. S perfektně zaizolovanou obálkou budovy je však také nutno řešit její dostatečné větrání.

CO2_300

 

Větrání a výměnu vzduchu lze řešit několika způsoby:

Větrání okny

Otevření okna v místnosti sice zajistí jednorázové vyvětrání místnosti, avšak tento způsob vyžaduje pravidelnou činnost. Navíc v případě bydlení ve městě nás pak obtěžuje prach a hluk z rušné ulice. Tento způsob větrání navíc odvádí teplo z místnosti a to má za následek zvýšené náklady na vytápění.

 

Ventilátorem

Jedná se velmi častý způsob například v koupelně nebo na toaletě. Výhodou je možnost automatického zapínaní ventilátoru při sepnutí světla v koupelně a vypnutí ventilátoru s nastaveným zpožděním. Nevýhodou je únik tepla při zapnutém ventilátoru.

 

Lokální větrací jednotkou s rekuperací

Jde o sofistikovaný a účinný způsob větrání. Lokální větrací jednotka umožňuje automatické větrání určité místnosti podle nastavených požadavků. Teplo z odváděného vzduchu znovu využito a vzduchové filtry vyčistí přiváděný vzduch. Tento typ větrací jednotky lze nainstalovat i dodatečně přímo na zeď místnosti. Vzduch je přiváděn a odváděn přes vnější stěnu.

 

Centrální větrací jednotkou s rekuperací 

V současné době je to nejúčinnější způsob větrání celé domácnosti s vysokou účinností rekuperace - zpětného využití odpadního tepla. Teplo z odváděného vzduchu znovu využito a vzduchové filtry vyčistí přiváděný vzduch. Větrací jednotka již většinou umožňuje připojení různých senzorů pro automatickou funkci větrání. Instalace tohoto typu větrání vyžaduje instalaci rozvodů vzduchu v celém objektu. Montáž je tedy možná při stavbě nového domu či bytu nebo při rekonstrukci staršího objektu.

 CO2_2                FTM 20TF H

Regulace větrání

Kromě výběru typu větrací jednotky je potřeba také vybrat tu správnou regulaci.

 

Intenzita větrání může být regulována dle:

- CO2 (oxidu uhličitého) v prostoru dle Senzoru CO2

Vlhkosti v prostoru pomocí Senzoru teploty a vlhkosti FTM 20 TF

- Počtu osob v domácnosti

- Nastaveného časového programu z Ovládací jednotky

vetrani2_2

 

Regulace větrací jednotky pomocí:

- 1-stupňově pomocí Relé s bezpotenciálovým kontaktem

- 2-stupňově přes 2-kanálové relé

- plynule 0-10 V pomocí Relé s výstupem 0-10V

 

Výhody větrání s rekuperací

- Vytváří zdravé prostředí v domácnosti

- Zlepšuje koncentraci a pocit pohody

- Brání vzniku plísní

- Čistí vzduch od pylů a částic

- Eliminuje hluk z venkovního prostředí

- Snižuje náklady na vytápění